Zastań

Rowerem wokół Zalewu Kamieńskiego

Wakacje nad Zalewem Kamieńskim? To świetny pomysł dla osób pragnących spędzić czas na błogim relaksie i w bliskim kontakcie z naturą. Spacery, wycieczki rowerowe, spokojne popołudnia z książką na tarasie, przygotowywanie na obiad świeżej ryby przywiezionej z przystani w Dziwnowie, mogą być kuszącą propozycją dla wszystkich zmęczonych całoroczną bieganiną i miejskim życiem. Idealną bazą dla takiej formy wypoczynku jest niewielka wioska Zastań, ulokowana w odległości ok. 2 km od wybrzeża Bałtyku, tuż nad brzegiem Zalewu Kamieńskiego. Sam Zalew to obszar bardzo malowniczo położony i zróżnicowany pod względem ukształtowania terenu. Zajmuje nieco ponad 125 km2 i jest objęty programem specjalnej ochrony ptaków i ich siedlisk. Może nie wszyscy wiedzą, stanowi morskie wody wewnętrzne Polski, a jego średnia głębokość wynosi ok. 4 m.

Zastań, wieś, gdzie na stałe żyje ok. 100 mieszkańców, jest ulokowana na uboczu, z dala od nadmorskiego zgiełku, jednak na tyle blisko, aby zatrzymując się w niej, można było robić ciekawe wyprawy rowerem po okolicy. Przy niewielkim wysiłku i w przyjemnych okolicznościach przyrody warto przejechać całą trasę wokół Zalewu: niecałe 4 km dzielą miejscowość od Międzywodzia, a kolejne 3,5 km od lokalnej atrakcji turystycznej – Parku Miniatur i Kolejek, która z pewnością zainteresuje zarówno dorosłych, jak i dzieci. Po zwiedzaniu można udać się w dalszą trasę, do Dziwnowa [Dziwnów – miasto, w którym jest co robić podczas urlopu], gdzie proponujemy zrobić dłuższy postój na obiad, przespacerować się nową promenadą oraz obejrzeć słynny zwodzony most, symbol miejscowości. W porcie możemy wsiąść na jeden ze statków pirackich, „Korsarz” lub „Victoria” i przepłynąć bezpośrednio do Kamienia Pomorskiego albo pojechać dalej trasą rowerową, do Dziwnówka [Dziwnówek]. W Dziwnówku warto zrobić kolejną przerwę, na plażowanie i lody, a przy okazji sfotografować się na tle miniatury latarni morskiej. Udając się w dalszą drogę mijamy Wrzosowo (niecałe 3 km) i dojeżdżamy do kolejnej atrakcji, Bałtyckiego Parku Dinozaurów&Safari. Po zabawie wsiadamy ponownie na jednoślady i jedziemy już prosto do Kamienia Pomorskiego (ok. 5 km). Tam odwiedzamy słynną restaurację, Ryby Zubowicz, specjalizującą się w daniach z kiszonego łososia, spacerujemy po centrum, zwiedzamy średniowieczną katedrę (koniecznie proszę zajrzeć do wirydarza!) i pełni wrażeń wracamy z powrotem do Zastania, drogą wokół Zatoki Wrzosowskiej lub statkiem do Dziwnowa i dopiero stamtąd rowerem do naszej wioski. Cała trasa Zastań – Kamień Pomorski wynosi ok. 20 km. Robiąc po drodze przystanki na posiłek, relaks i zwiedzanie, ze spokojem da się ją pokonać jednego dnia w obie strony, nawet z dziećmi. Objazd wokół Zalewu można też oczywiście podzielić na odcinki, wówczas na odwiedzanie wszystkich wymienionych powyżej punktów będziemy mieć naprawdę dużo czasu.

Dogodne położenia Zastania z każdym rokiem docenia coraz więcej turystów, którzy chętnie wynajmują tu domek, aby mieć gwarancję odpoczynku w ciszy i spokoju. Firma Aprent również posiada w swojej ofercie 2 komfortowe obiekty, gdzie jednorazowo może wypoczywać do 8 osób: stumetrowy Dom Cayetano, położony jest na przestronnej działce, na której znajduje się plac zabaw dla dzieci oraz domek ogrodowy. Wnętrza parteru oraz 3 sypialni na piętrze utrzymane są w jasnej, przyjemnej kolorystyce. Na dole, w salonie połączonym z kuchnią i jadalnią można ogrzać się przy kominku. Do dyspozycji gości są rowery, drewno do palenia, a cały teren jest monitorowany. Na działce obok znajduje się bliźniaczy Dom Marcello, równie komfortowy urządzony i wyposażony. Tu również można spożywać posiłki na przestronnym, zadaszonym tarasie, a na terenie posesji jest trampolina dla dzieci oraz zestaw do minigolfa. Polecamy obydwa obiekty, zarówno na wakacje rodzinne, jak i wyjazdy w większym gronie przyjaciół.

https://aprent.pl/apartamenty?tag=zastan Województwo zachodniopomorskie to region, który jest fascynujący ze względu na swoją historię i przyrodę, a jednocześnie ciągle mało znany przeciętnemu turyście. W ostatnim czasie coraz więcej osób interesuje się dziejami tych ziem, powstaje coraz więcej książek i publikacji, organizowane są wycieczki. Powieści, których akcja toczy się w Kamieniu Pomorskim, Kołobrzegu, na wyspie Wolin czy w Szczecinie zyskują szerokie grono czytelników w całej Polsce. Warto samodzielnie poeksplorować i zachwycić się bogactwem Pomorza Zachodniego. Najbliższe wakacje mogą być świetną okazją do tego. Serdecznie Państwa zachęcamy!