Jakuszyce

Na biegówki do Jakuszyc

Przed nami maj i wiosna w pełnym rozkwicie. Mimo, że ciągle zakładamy na siebie ciepłe kurtki i płaszcze, to już za kilka dni temperatury mają być bardzo przyjemne. Drzewa zaczynają się zielenić, na ulicach kwitną już słynne magnolie. Jest to także świetny czas, kiedy warto wybrać się na Dolny Śląsk, żeby zaznać sportów zimowych w pełnym słońcu. W odległości około 4 godzin jazdy samochodem ze Szczecina leżą Jakuszyce, dzielnica Szklarskiej Poręby, gdzie znajduje się przejście graniczne z Czechami. Niewielka osada powstała w tym miejscu w XIX w. Najpierw zbudowano leśniczówkę, która miała strzec dóbr rodziny Schaffgotsch – śląskiego rodu arystokratycznego, w którego posiadaniu były między innymi majątki w Kopicach, Cieplicach, Wrocławiu. Rozwój osady nastąpił po tym, jak wybudowano utwardzoną drogę z Piechowic do Szklarskiej Poręby i Harrachova, co było z kolei związane z rozwojem miejscowej huty szkła. W 1902 r. uruchomiono linię kolejową na tej trasie, a 20 lat później zelektryfikowano ją. Co ciekawe, w tamtych czasach była to najwyżej położona trasa w Prusach i jedna z pierwszych w Europie, do których doprowadzono prąd.

Jakuszyce znajdują się na wysokości ponad 800 m npm, a tutejszy mikroklimat jest porównywalny do alpejskiego. Z powodu specyficznych warunków sprzyjających do uprawiania sportów zimowych, bardzo szybko zaczął w tym rejonie rozwijać się ruch turystyczny. Ponad sto lat temu istniały tu trzy domy i dwie leśniczówki, z których jedna prowadziła niewielką restaurację. Co ciekawe, budynek istnieje do dnia dzisiejszego i jest świetnym przykładem typowej chaty z Gór Izerskich, o konstrukcji przysłupowej, na wysokiej podmurówce z kamienia. W miarę upływu czasu powstawały też inne, mniejsze pensjonaty i hotele.

Dzisiaj do Jakuszyc przyjeżdża się również głównie po to, aby uprawiać sporty zimowe. Na Polanie Jakuszyckiej znajduje się najbardziej znany ośrodek narciarstwa biegowego w Polsce. Specyficzny mikroklimat, o którym wspomniano wyżej, sprawia, że śnieg leży tu aż 156 dni w roku! Dla miłośników biegówek przygotowano 14 różnych tras o łącznej długości ponad 100 km. Każdego roku w marcu odbywa się w tym miejscu prestiżowa, międzynarodowa impreza narciarska „Bieg Piastów”, której inicjatorem oraz komandorem jest pan Julian Gozdowski – pochodzący z Cieplic nauczyciel i trener, rocznik 1935, odznaczony licznymi nagrodami i medalami, również państwowymi, nadanymi przez dwóch prezydentów Polski. Oprócz „Biegu Piastów” jest organizowanych kilka innych, cyklicznych zawodów, na stałe wpisanych do kalendarza FIS. Trasy biegowe w Jakuszycach są monitorowane, możecie Państwo na bieżąco podglądać ich stopień naśnieżenia oraz ruch (np. na stronie www.kameryjakuszyce.pl). W połowie kwietnia, kiedy piszemy te słowa, warunki są znakomite!

Aby umożliwić swoim klientom korzystanie z tych unikatowych w Europie dobrodziejstw natury, firma Aprent przygotowała miejsca w bardzo komfortowym apartamencie AURUM STONE HILL, położonym w nowoczesnym budynku, w samym centrum Szklarskiej Poręby. Przestronny, wygodnie urządzony lokal z 2 sypialniami, salonem z aneksem kuchennym i łazienką, posiada narożny taras, z którego roztacza się przepiękny widok na Szrenicę. Całość urządzona jest bardzo elegancko, wnętrza są utrzymane w tonacji zielono – złotej. Oczywiście, lokal wyposażony jest w takie udogodnienia, jak zmywarka, ekspres do kawy, kombiwar czy suszarka do włosów. Do apartamentu przynależy miejsce postojowe w hali garażowej oraz komórka lokatorska, gdzie można schować rowery lub narty. Z AURUM STONE HILL mają Państwo bardzo blisko do sklepów, lokali gastronomicznych, wypożyczalni sprzętu narciarskiego oraz do wszystkich tras biegowych w Jakuszycach i w okolicy Szklarskiej Poręby. Miłośnicy narciarstwa alpejskiego, saneczkarstwa, wędrówek pieszych oraz wypraw rowerowych również będą usatysfakcjonowani możliwościami, jakie roztaczają się przed turystami odpoczywającymi w tym miejscu.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i serdecznie zapraszamy! https://aprent.pl/apartamenty?tag=szklarska